Болест зависности од психоактивних супстанци (текст преузет са сајте ДЗ Звездара)

Болест зависности од психоактивних супстанци представља физичку и психичку потребу за настављањем узимања психоактивних супстанци. Физичка зависност карактерише се потребом за узимањем психоактивне супстанце у циљу спречавања жудње и апстиненцијалног синдрома. Психичка зависност карактерише се континуираном или повременом жудњом за психоактивном супстанцом. Апстиненцијални синдром популарно назван «физичка криза» представља групу симптома различитог обима и тежине који се јављају по апсолутном прекиду узимања психоактивне супстанце. Најизраженији је код зависника од хероина, траје око седам до десет дана и манифестује се цурењем носа, кијањем, јежењем коже, јаким боловима у зглобовима и мишићима нарочито лумбалног дела кичме и ногу, затим повраћањем и честим проливима, несаницом, нерасположењем те повремено вербалном агресијом. Мора се истаћи да није свако узимање дроге болест зависности од психоактивних супстанци али је велики ризик да свако ко узме макар једном дрогу постане и зависник од ње.

Како препознати зависника од дрога
Родитељ има кључну улогу у детекцији проблема те ћемо набројати неке од упозоравајућих знакова по којима може лако да се уочи да ли дете има проблем са узимањем психоактивних супстанци. За почетак заборавите класичну родитељску реченицу «моје дете никад тако нешто не би урадило» као и застарело виђење наркомана као неуредне, прљаве, мршаве и од друштва одбачене особе.

• Експериментисање са психоактивним супстанцама јавља се најчешће по завршетку основне школе
• За разлику од типичних адолесцентних проблема проблеми односни на узимање психоактивних супстанци су много израженији, дуже трају и временом се погоршавају.

Упозоравајући знаци:

• промене у понашању детета које се драстично разликују од претходног родитељима познатог понашања
• често и дуго одсуствовање из куће без објашњења
• периоди издвојености од укућана, закључавање у купатило или у собу,
• неочекиване и брзе промене расположења,
• промена ритма спавања,
• промене у радном функционисању и то неоправдани изостанци из школе, губитак интересовања за школу, лоше оцене,
• незаинтересованост за претходне хобије, спорт или компјутер,
• промена друштва са којим се састаје а са којим не жели да Вас упозна,
• губитак у тежини, али уз повремено претерано једење или пијење воде,
• тешкоће у концентрацији,
• повећано трошење новца или необјашњиво нестајање новца или драгоцености из куће.

Проналазак у кући:

• ризла ( папир за мотање класичног дувана ),
• празних или пуних паковања од лекова (нарочито Бенседина, Тродона, Акинетона),
• капи за очи (Прокулин,Визине),
• парчића алуминијумске фолије,
• нагореле кашике,
• шприца или игле.

ЗНАЦИ АКУТНЕ ИНТОКСИКАЦИЈЕ (непосредног узимања дроге)

Узимајући у обзир разноврсност психоактивних супстанци и њиховог утицаја на адолесцента знаци могу бити различити те се могу јавити:

• неразумљив, неповезан, брз, или успорен и отежан говор,
• може чак да прича само са собом или да износи параноидне идеје,
• може бити јако агресивно вербално и физички, или екстремно весело без јасног разлог са честим провалама смеха,
• често може имати крваве очи, зенице су му или као глава чиоде или јако проширене, често се очи цакле,
• не може да заспи или спава јако дуго тако да га родитељ једва пробуди.

Сви ови знаци не морају бити присутни заједно, али ако је дете у болести зависности од психоактивних супстанци родитељ ће уочити бар неколико, што је сасвим довољно за предузимање одлучних корака ка решавању проблема. Када родитељи посумња и препозна неке од знакова мора истрајати у инсистирању да заједно са дететом затражи стручну помоћ.

Спец.др.мед. Маја Перић, психијатар

За сва Ваша питања и недоумице пишите нам на адресу mzdravlje@dzzvezdara.rs